Masážní gely

Doporučujeme

Levandulový masážní olej
Tělový a koupelový olej s vysokým obsahem levandulové silice. V...
Výrobce: GREEN IDEA
Balení: 200 ml
Doporučená cena: 168,-
Vaše cena: 161,-
Hřejivé bylinné mléko
Bylinné mléko s obsahem rostlinných extraktů a silic, které...
Výrobce: GREEN IDEA
Balení: 200 ml
Doporučená cena: 148,-
Vaše cena: 142,-
Skořicový masážní gel
Skořicová silice způsobuje lokální prohřátí pokožky,...
Výrobce: GREEN IDEA
Balení: 250 ml
Doporučená cena: 128,-
Vaše cena: 123,-
Indiferentní základní mas. olej
Základní báze k přípravě individuálních masážních...
Výrobce: GREEN IDEA
Balení: 5000 ml
Doporučená cena: 998,-
Vaše cena: 958,-
Indiferentní gel
Neutrální, nedráždivý zvlhčující gel na pokožku určený...
Výrobce: GREEN IDEA
Balení: 600 ml
Doporučená cena: 68,-
Vaše cena: 65,-

lupénka

Lupénka, zvaná též psoriáza, je dalším z mnoha zánětlivých onemocnění kůže, které lidstvo trápí už odnepaměti. Ve střední Evropě jí trpí zhruba 3% populace a její původ se připisuje dědičnému sklonu k odchylkám imunitního systému a kůže. Zajímavostí je, že poskytuje výhradně lidi, nikoli zvířata.

Je zařazena mezi civilizační choroby. O tom svědčí fakt, že ve 20. století jí trpěli převážně muži, ovšem v dnešní době postihuje jak muže, tak i ženy zhruba ve stejném poměru. Lupénka vás může překvapit prakticky v jakémkoli období života, avšak nejčastěji se to stává v období puberty a mezi 40. a 50. rokem života.

Spouštěcí mechanismus není dosud zcela objasněn, ale hovoří se o autoimunitní chorobě. To znamená že vaše lymfocyty (bílé krvinky) se vlivem dědičnosti a vlivů vnitřního a vnějšího prostředí aktivují, čímž dochází ke kožnímu zánětu. Kožní buňky za normálních podmínek vyzrají a na povrch kůže se dostanou za 28 dnů. Při onemocnění lupénkou se však tento proces děje 4x rychleji.

Vlivy vnitřního a vnějšího prostředí na imunitní systém, který následně nastartuje bílé krvinky, nazýváme provokační faktory. Těmi jsou nejčastěji stres, infekce (většinou dýchacích cest), různé druhy zranění, změny klimatu, některé léky, kožní záněty, hormonální výkyvy a špatná životospráva.

Nejčastějšími příznaky začínající lupénky jsou červené ložiska šupící se kůže. Často se objevují ve vlasech, na loktech, kolenou a v křížové oblasti zad. Jde o místa, která jsou oblečením nebo pohybem nejvíce namáhána. V důsledku chemického nebo fyzického poranění se lupénka může objevit prakticky kdekoliv.

Lupénka se může projevit v mnoha formách výskytu. Jedním z nich je i psoriatická artropatie, která se projevuje podobně jako revma. Napadá hlavně malé klouby nohou a rukou, páteř, nebo měkkou tkáň. Klouby jsou oteklé a ztuhlé.

Pokud váš stav není vážný, můžete proti lupénce bojovat doma, ale je namístě léčbu konzultovat s dermatologem. Na trhu je mnoho volně dostupných přípravků k tomu určených. Oblíbené jsou koupele s oleji nebo granulemi na podporu regenerace kůže, vhodné jsou přípravky bohaté na mořské soli nebo bylinné oleje a také masti nebo krémy na promašťování a hydrataci. Pokud máte možnost, dbejte na optimální vlhkost vzduchu doma i v zaměstnání. Studený suchý vzduch nebo přímo průvan vám pokožku rychle vysuší.

Léčba závažnějších forem lupénky se může u mnoha lidí lišit. Speciálními metodami vyšetření vám dermatolog najde léčbu namíru. Jedním se základních léčebných metod jsou léky a zevní přípravky. Také můžete absolvovat světloléčbu, kdy bude vaše poškozená pokožka ozařována ultrafialovým zářením.

Vhodnou prevencí proti lupénce je nebýt alkoholikem a pasivním či aktivním kuřákem. Pokud pracujete s chemikáliemi nebo dráždivými prostředky, používejte ochranné pomůcky. Kůži udržujte hydratovanou. Z oblečení preferujte bavlněné, hebké a prodyšné materiály. Buďte optimističtí a pokud to bude možné, vyvarujte se dlouhodobému stresu.

Více produktů a přípravků na příznaky: lupénka

Další příznaky:

oči   únava   klouby   pohmožděniny   revma   akné   pokožka   otoky   těžké nohy   detoxikace   celulitida   pro krásu   frigidita   masáže   křečové žíly   cévy   hemoroidy   žíly   artróza   svaly   ekzém   hydratace   popáleniny   jizvy   relaxace a regenerace   poruchy spánku   spánek   atopický ekzém   lupénka